Ljekari u TK jutros stupili u generalni štrajk

0
410

Generalni štrajk doktora medicine i stomatologije u Tuzlanskom kantonu počeo je jutros u 7 sati i 30 minuta, s obzirom na to da dogovor između Sindikata i Kantonalne vlade u međuvremenu nije postignut. Doktori su i ranije poručili da od štrajka neće odustati, dok iz Vlade proteklih dana nije bilo informacija o novom pokušaju pregovora. 

Iz Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK ranije su naveli da štrajk nije njihov izbor, ali tvrde da su na takav potez primorani zbog odnosa Vlade Tuzlanskog kantona prema ljekarima specijalistima i subspecijalistima.

U saopćenju su istakli da su koeficijenti stručnosti korigovani svim zaposlenima u zdravstvu osim ljekarima specijalistima i subspecijalistima, zbog čega traže jednak tretman.

Sindikat upozorava i na problem odlaska stručnog medicinskog kadra iz javnog zdravstvenog sistema, navodeći da bi aktuelna situacija mogla dodatno ugroziti budućnost zdravstva u Tuzlanskom kantonu.

Kao pozitivan primjer naveli su raspisivanje i dodjelu 59 novih specijalizacija na Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, ali smatraju da bez iskusnih mentora i subspecijalista edukacija novih kadrova neće biti moguća.

Iz Sindikata podsjećaju da specijalizacije traju od tri do pet godina i podrazumijevaju svakodnevni rad uz nadzor mentora, te poručuju da se medicinsko znanje ne može prenositi bez stručnog kadra u praksi.

Za vrijeme trajanja štrajka zdravstvene ustanove radit će u režimu minimuma procesa rada, što znači da će prioritet imati hitni i životno ugroženi pacijenti.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime