Srebrenik je sinoć bio domaćin zanimljivog i nesvakidašnjeg događaja – “Večeri nauke,” koja je okupila stručnjake, akademsku zajednicu i predstavnike lokalne uprave s ciljem promocije znanja i razmjene ideja o digitalnim rješenjima za unapređenje efikasnosti u poslovanju i javnim institucijama. Plava sala Doma kulture bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, što pokazuje da su Srebreničani prepoznali značaj ovakvih događaja.
Prvi dio programa bio je posvećen promociji knjige “Strateške implikacije digitalne transformacije,” koja je, zapravo, doktorska disertacija naše sugrađanke dr. Mirhete Smajlović Omerović. Knjiga istražuje procese digitalne transformacije velikih tradicionalnih kompanija, ali nudi smjernice primjenjive i na srednje kompanije, što je od velikog značaja za naše tržište.
“Mi smo se u proteklih nekoliko dana suočili s brojnim problemima – uskraćene su nam osnovne potrebe poput struje, vode i slično ali smatram da 2025. godinu trebamo započeti novim idejama, mladim ljudima i temama koje će nam ponuditi dugoročna rješenja, a ne kratkoročna koja krpimo godinama.” – rekla je Mirheta, koja je i organizovala “Veče nauke”
Drugi dio večeri obilježila je panel diskusija u kojoj su učešće uzeli: Semir Tursunović, ekspert za integrirane računarske sisteme, Alma Bajrektarević, inženjerka za uvođenje sistema i obuku korisnika, dr. Mirheta Smajlović Omerović, savjetnica za digitalnu transformaciju i Adnan Bjelić, gradonačelnik Srebrenika.
Panelisti su govorili o ključnim izazovima i mogućnostima digitalizacije u lokalnoj zajednici i šire. Semir Tursunović je istakao prepreke s kojima se IT kompanije u našoj zemlji suočavaju, posebno na lokalnom nivou, te predstavio inicijative koje bi mogle poboljšati situaciju. Naglasio je kako IT sektor može doprinijeti digitalizaciji javnih institucija, ali i unaprijediti poslovne procese u privatnim kompanijama.
Alma Bajrektarević je ukazala na važnost edukacije zaposlenika pri uvođenju novih digitalnih sistema, naglašavajući ključne korake za pripremu korisnika i zaposlenih kako bi što bolje prihvatili nove tehnologije.
Gradonačelnik Adnan Bjelić podijelio je viziju gradske uprave i predstavio konkretne korake koje Srebrenik poduzima na polju digitalizacije usluga i podrške IT sektoru.
Jedan od ključnih zaključaka panel diskusije bio je da je kvalitetna obuka zaposlenika i korisnika digitalnih sistema presudna za uspješnu digitalizaciju. Također, proces treba sprovoditi temeljito, uz postupni pristup i adekvatno prilagođavanje korisnicima.
“Veče nauke” donijelo je i razmjenu ideja o načinima kako pružiti podršku mladima, obezbijediti im prostor i resurse da pokažu svoj potencijal i animirati ih da aktivno učestvuju u projektima vezanim za ovu ali i druge značajne teme.
Zaključak ovog inspirativnog događaja jeste da Srebrenik ima ogroman potencijal – od stručnjaka, preko mladih talenata, do ideja koje mogu napraviti značajan iskorak u digitalnoj transformaciji.