Ministar trgovine bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH Amir Hasičević održao je sastanak sa predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, domaćih proizvođača i predstavnika prerađivačke industrije, te predstavnika udruženja potrošača i Sindikata trgovačkih radnika na kojem je dogovoren nastavak projekta sniženih i zaključanih cijena osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda.
Dogovor je postignut s ciljem ublažavanja pritiska na životni standard potrošača, navedeno je u saopćenju Vlade FBiH.
Trgovci su ponudili radnu verziju spiska „50+20 artikala“, kako bi prije svega socijalno osjetljivim kategorijama učinili dostupnim najpotrebnije životne namirnice.
„Nastavljamo dijalog u partnerskom duhu i tražimo najbolje rješenje sa predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, kako bismo odgovorili izazovima tržišta. Čuli smo i važne napomene predstavnika udruženja potrošača. Radna grupa će nastaviti dogovarati detalje, a načelni dogovor je da će od petka 50-tak proizvoda biti sniženo i zaključano“, kazao je Hasičević.
On je podsjetio da je prošlogodišnji projekat „zaključavamo cijene“, u kojem su učestvovali trgovci koji imaju 1.500 prodajnih objekata, imao pozitivne rezultate i omogućio kupcima uštedu od oko 60 KM (oko 30 eura) na korpi proizvoda čija je cijena bila zaključana.
„Vidimo da zemlje u okruženju uvode administrativne mjere poput ograničavanja marži, ja sam i dalje mišljenja da se dogovorom može pronaći najbolje rješenje i da se mogu osigurati povoljnije cijene osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda“, kazao je Hasičević.
Domaćin susreta i direktor „Konzuma“ u BiH Nihad Imširović je kazao da su trgovci pokazali dobru volju i društvenu odgovornost.
„Trgovci su pokazali dobru volju i opredjeljenje da na fonu prošlogodišnjeg projekta „zaključavamo cijene“ i ovaj put izađemo u susret našim kupcima, te da pokažemo društvenu odgovornost. Pridružili su nam se pojedini proizvođači, a još uvijek očekujemo da će se pridružiti i dobavljači kako bismo u toj sinergiji napravili najbolji rezultat“, kazao je Imširović.
Napomenuo je i da ovaj projekat, kao i prethodni, nije osmišljen kako bi osigurali niske cijene za luksuzne proizvode, nego da omoguće socijalno osjetljivim kategorijama da mogu sebi obezbijediti osnovne životne namirnice po prihvatljivim cijenama.
Sudionici sastanka su akcentirali da ni ovoga puta nije riječ o najjeftinijim i nekvalitetnim proizvodima, nego o onima koji se najčešće prodaju.
Projekt će trajati tri mjeseca, a dogovor je da se svakih 30 dana analizira spisak i cijene kako bi se izbjegli gubici ukoliko dođe do naglih poskupljenja na svjetskom tržištu, saopćeno je iz Federalnog ministarstva trgovine.
Ranije danas, Porezna uprava Federacije BiH objavila je da je u petak i subotu, 7. i 8. februara, tokom akcije bojkota trgovina, kafića, restorana i benzinskih pumpi zbog visokih cijena, a koju je pokrenula neformalna grupa građana na društvenim mrežama kako bi se skrenula pažnja na porast cijena životnih namirnica i drugih proizvoda i usluga, zabilježen pad prometa u maloprodaji i veleprodaji.
Prema službenim podacima Porezne uprave Federacije BiH, 6. februara ove godine na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 205.226.808,31 KM (oko 103 miliona eura). Promet u trgovinama na području Federacije BiH na taj dan iznosio je ukupno 105.339.993,86 KM (oko 53 miliona eura).
U petak, 7. februara na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 190.144.339,49 KM (oko 96 miliona eura). Promet u trgovinama na području Federacije BiH na taj dan iznosio je ukupno 93.549.831,65 KM (oko47 miliona eura). U subotu, 8. februara na području Federacije BiH ukupan promet iznosio je 73.735.142,18 KM (oko 37 miliona eura). Promet u trgovinama na području Federacije BiH tog dana iznosio je ukupno 47.738.989,66 KM (oko 29 miliona eura).
Imširović je, pak, izjavio da su poskupljenja u BiH izazvana cijelim nizom događaja.
Nakon sastanka s predstavnicima Federalne uprave za inspekcijske poslove, Imšorević je istakao da nijedna cijena nije korigovana, a da to nije bilo apsulutno opravdano.
Imširović, koji je i član Uprave Udruženja poslodavaca FBiH, rekao je da predstavnici kompanija koje posluju po zakonu smatraju da se na njih vrši najveći pritisak od strane inspekcije, ali podržavaju rad inspekcije.
Istaknuo je da su trgovačke marže u BiH ubjedljivo najmanje u poređenju sa zemljama u regionu u kojima njegova kompanija, također, posluje.
Glavni federalni tržišni inspektor Anto Džalto naveo je da je formiranje cijene propisano zakonom te da je tako formirana cijena u skladu sa zakonom, bez obzira na to kolika je ona i kako se čini javnosti.
Dodao je da su na terenu uočene nepravilnosti koje se najčešće odnose na nepridržavanje istaknute cijene i neisticanje cijene.
No, prema velikom istraživanju koje je provela Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača BiH, provedena krajem 2024. s osvrtom na kretanja cijena u proteklih desetak godina, pokazala je da su cijene hrane u Bosni i Hercegovini porasle od sto do 400 posto u navedenom periodu, iako su cijene na svjetskom tržištu u tom istom periodu porasle samo 20 posto.
Osim toga, naveli su iz te institucije, u BiH su prisutne određene prakse koje su na papiru legalne, ali u stvarnosti veoma nemoralne.